Katalogi www są to strony zawierające spis dodanych wcześniej stron (najczęściej dodanych przez samych właścicieli stron) uporządkowany według kategorii. Katalogi mają na celu promować strony internetowe w nich zawarte oraz pomagać innym użytkownikom w znalezieniu informacji, których nie potrafią się doszukać w wyszukiwarce. Innymi słowy katalogi stron są takim jakby “lokalnym spisem” witryn. Każdy katalog posiada funkcję wyszukiwania, która wyszukuje daną stronę w swoim indeksie na podstawie podanych przez użytkownika słów kluczowych. Katalogi dają użytkownikowi bardziej szczegółowe wyniki z danej dziedziny, natomiast właścicielowi strony daje szereg różnych zalet, które postaram się opisać w dalszej części tego wpisu.
Katalogowanie stron www

Każdy wpis w katalogu składa się z: tytułu, opisu strony oraz słów kluczowych zgodnych z tematyką strony. Dodatkowo podczas zgłaszania wpisu wybiera się jeszcze kategorię w której strona ma być zamieszczona. Po dodaniu wpisu jest on zazwyczaj moderowany, czyli sprawdzany przez administratora katalogu pod względem zgodności z regulaminem katalogu, poprawności oraz czy został zgłoszony do właściwej kategorii. W zależności od popularności katalogu oraz ilości dodawanych wpisów czas moderacji trwa zwykle od 7 do 14 dni. Po tym czasie strona zostaje opublikowana w katalogu lub usunięta, o czym zwykle informowany jest zgłaszający wpis mailem od administratora.

Właściciel strony(inaczej Webmaster) zamieszczając adres swojej strony w katalogu zyskuje dodatkowy link zewnętrzny, który polepsza popularność jego witryny w internecie. Poza tym zyskuję darmową reklamę swojego serwisu i co za tym idzie zyskuje wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Im więcej linków zewnętrznych ma dana witryna tym bardziej popularna staje się w internecie. Popularność danej witryny mierzy się wskaźnikiem PR(Page Rank), ale o tym napisze w innym wpisie. Katalogowanie strony jest najprostszym i zarazem najtańszym sposobem na polepszenie widoczności strony w internecie.

Tak więc zachęcam każdego do rozpoczęcia pozycjonowania swojej strony właśnie od katalogowania.

Share

One Response to Co zyskujesz katalogując swoją stronę?

  • Adam Mac pisze:

    Zgadzam się z wieloma aspektami tego artykułu jednak Google zaczyna tez walczyć z katalogami stron czasami zbyt duża ilość linków pochadzacych z katalogów negatywnie wpływa ona pozycje strony
    również katalogowanie w silnych katalogach nie ma już takiego wpływu bardziej liczy się rodzaj katalogu i moderacja przepuszczając tylko wartościowe wpisy niż spamerskie katalogi z wysokim pr które i tak prędzej czy później wylatują z indeksu Google

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.